Almanya’da Kızgın Bir Türk : Murat Özün

Bilgisayar ve Youtube başında biraz fazla zaman geçirenler mutlaka Murat Özün’ün videolarına denk gelmişlerdir. İlk başlarda bir iki adet video çekip uzaktan izlemekle yetinen Murat Özün gelen olumlu tepkiler sonucunda videolarına devam etmiş.

Murat Özün Almanya’da yaşayan bir Türk. Kendisi Almanya’da işçi olarak çalışıyor. Videolarının bu kadar ilgi çekmesinin sebebi ise videoların konusunun sadece Almanya ve Türkiye’de yaşayan insanların alım güçlerini karşılaştırması. Tabi çektiği videolar övgü aldığı kadar bazı kesimler tarafından da hoş karşılanmamakta. Konu Almanya ve Türkiye’de yaşayan insanların alım güçlerini karşılaştırmak olunca Almanya’nın bu konuda bizden oldukça ferah yaşam koşullarına sahip olduğu ortaya çıkıyor. Bu durum da bazı insanların Murat Özün’ü vatan hainliği ile suçlamasına kadar gidiyor. Oysaki Murat Özün çektiği videolarda tamamen somut delillerle konuşmakta ve uygulamalı olarak da anlatmakta.

Avrupa’da yaşamanın verdiği rahatlıkla bazen de Almanya’da satılan ürünlerle Türkiye’de satılan ürünlerin karşılaştırmasını yaparken yanlış ürünler seçtiğinin farkına varmıyor. Sonrasında ise gelen yorumlar neticesinde daha makul karşılaştırmalar yaptığı videoları yayına koyuyor. Örneğin birkaç gün önce çektiği bir videoda Almanya’da çalışan bir işçi bir günlük maaşıyla ne alabilir sorusuna yanıt ararken bir günlük maaşın tamamıyla 6 adet büyük rakı alıp, Türkiye’de bir günlük maaş ile 1 şişe bile büyük rakı alınmayacağını anlatmaya çalışmış ancak bu noktada rakı çok da doğru bir örnek olmamıştı. Sonrasında ise aynı videoyu ev ihtiyaçları üzerine çekmişti.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın