Telif Hakkı İhlali Yapmamak İçin Neler Yapılmalı? | YouTube Türkiye Bilgi,Haber ve Destek Platformu

Type to search

Bilgiler

Telif Hakkı İhlali Yapmamak İçin Neler Yapılmalı?

Youtube üzerinde telif hakkı ihlali yapmamak için oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Youtube üzerinden yayınladığınız bir video size çok anlamsız gelen bir şekilde kaldırılabilir ya da sesi kesilebilir. Bu, videonuzun nasıl bir telif hakkı ihlali yaptığı ile alakalıdır.

Youtube’a eklediğiniz videolarınızda telif hakkı ihlali yapmamak için videonuzda kullanacağınız müzikler, sesler ve başka videolardan aldığınız görüntülere öncelikle dikkat etmeniz gerekiyor. Youtube üzerinde çektiğiniz videolarınıza eklemeniz için birçok şarkı bulunuyor. Ancak bu şarkılar bile bazen telif hakkı ihlaline yol açabiliyor. Şarkılarını kullanılması için Youtube’a verenler yeterince insanın bu şarkıları kullandıklarını anladıklarında birdenbire şarkılarına telif hakkı koyuyorlar. Bu aslında bilinçli yapılan bir davranış. Bu sayede kendi şarkılarının geçtiği videolar para kazanıyorsa bu paraları kendileri almaya başlıyor. Böyle bir duruma düşmemek için yapacağınız şey kendi müziğinizi kullanmak olacaktır.

Youtube için video çekerken bazı kullanıcılar dikkatsiz olabiliyorlar. Arka planda çalan bir şarkı bile telif hakkı ihlaline sebep olabiliyor. Bu durum videonun eklenmesinden haftalar sonra bile ortaya çıkabilecek bir durum. Bu yüzden arka planda çalan şarkılar için de dikkatli olmakta fayda var. Eğer videonuzda başka videolardan ya da filmlerden sahneler kullanacaksanız bu durum da telif hakkı ihlaline yol açacaktır. Bunun önüne geçebilmek için aldığınız görüntüleri tam ekran şeklinde değil de bir çerçeve içerisine alıp videolarınızda kullanabilirsiniz.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *