Yeni Üyeler İçin Youtube Üzerinden Para Kazanma Devri Bitti mi?

Milyonlarca üyesi bulunan Youtube, her geçen gün para kazanma isteğiyle video çekme işine başlayan pek çok insanın da ilk kayıt oldukları mecra. Ancak 2017 yılında yapılan çeşitli düzenlemelerle Youtube üzerinden para kazanmak yeni kullanıcılar için zor bir hal aldı. Peki, yeni kullanıcılar için Youtube vazgeçilmez mi?

Bilindiği gibi 2017 yılında yapılan düzenlemelerle artık 1000 abonesi ve 4000 saat izlenme dakikası olmayan kullanıcılar reklam üzerinden kazanç elde edemiyorlar. Bu durum en çok yeni kullanıcıların işini zorlaştıran bir durum. Hal böyle olunca yeni kullanıcılar para kazanmak için yavaş yavaş başka mecralara kaymaya başladılar bile. Bu mecralardan en bilineni ise Twitch. Youtube kadar katı kuralları olmayan Twitch aynı zamanda canlı yayın yaparken anlık bağış sistemine de sahip. Reklam gelirleri bir tarafa dursun yayın sırasında dahi insanlar para kazanabiliyorlar.

Youtube kanadında bu durum yavaş yavaş bir huzursuzluk yaratmaya başladı. Çünkü kaliteli içeriğe sahip olmaya çalışan Youtube, farkında olmadan insanların hevesini kırdı. Herkes en hızlı şekilde para kazanmayı istediğinden 1000 aboneye ve 4000 dakika izlenme süresine ulaşmak için çekilecek videolar onlar için boşa çekilmiş videolar olacaktı. İnsanların Twicth’e yönelmeleri Youtube yönetiminin de gözünden kaçmayan bir durum. Yeni üye sayısındaki fark edilir azalma ileride Youtube’un reklamlar üzerinden para kazanma konusundaki kurallarını tekrardan gözden geçirmesine sebep olabilir.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın