Kategoriler
Bilgiler

YouTube İzlenmeleri Nasıl Artıyor?

YouTube İzlenmeleri Nasıl Artıyor?

Hayatımızdaki çoğu insan için YouTube, çok fazla gelir kapısı haline geldi. Aslında bu konuda işlerini iyi yapan kişiler, YouTube’da yüksek miktarda para kazanabiliyorlar. Dolayısıyla insanlar YouTube’da izlenme sayılarının nasıl arttığını düşünüyorlar. Mesela bir kişi sürekli olarak video sayfasını yenileyerek bu izlenme sayılarında artışa neden olabilir mi? Diğer bir deyişle YouTube sayacını hile ile kandırabilir miyiz?

İlk önce bilmemiz gereken bir şey var, YouTube’un hiçbir zaman izlenme sayılarını hesaplamış olduğu algoritması saydam değildir. Daha açık anlatmak gerekirse, YouTube böyle bilgileri ayrıntılı olarak paylaşmıyor ve paylaşmayacak. Fakat bu konu ile alakalı olarak bilinen bazı detaylar var;

  • YouTube görüntülenme sayısını, izleyicinin o videoyu en az 30 saniyenin üstünde izlediği zaman hesaplar.
  • YouTube da videonun 300 görüntülemede dondurulur ve algoritma bu görüntülemelerin gerçek olup olmadığını denetlemeye başlar.

YouTube’da Hile Yapılırsa Ne Olur?

Tabi ki YouTube’un algoritması da diğer bazı algoritmalar gibi kandırılması mümkün. Fakat YouTube bu yapılan kandırılmanın farkını hemen anlar. Örneğin siz botlarla izlenme sayısını arttırmaya çalışırsanız, büyük ihtimalle ilk olarak bu izlenme sayıları düşer. Daha sonra kanalınız YouTube’dan engellenir.

 

YouTube İzlenme Sayınız Artmıyorsa?

Daha öncede vurguladığımız gibi 300 görüntülemede donma yaşanırsa, paniğe kapılmayın. Çünkü YouTube, videonuzu inceledikten sonra her şey yolunda gidiyorsa video izlenme sayınız tekrar hızla yükselmeye devam edecektir.