Genç YouTuber Ne Kadar Kazandığını Açıkladı

İngiltere’de hayatını sürdüren ve 139.000 kişiden oluşan abone kitlesi ile ‘Joe Fazer’ isimli YouTube kanalından fitness videolarının yayınını yapan 18 yaşındaki genç, bir ay içinde YouTube üzerinden ne kadar kazandığını paylaştı. Farrington YouTube adlı kanala 2012 senesinde başlamış ve bugüne dek farklı kanallar da kurmuştur. 18 yaşında olan bu genç, parayı videolarında yer alan sponsorlar ve reklamlar üzerinden kazandığını dile getirdi. Bu kanalı açmadan önce fitness’a başlayan Farrington, bu dönem içinde yaşadığı dönüşümü paylaşmış ve bu paylaşımı İnternet üzerinden viral hale getirerek 26 milyon defa izlenmiştir.

Google AdSense para kazandırıyor

WebTekno’nun yaptığı habere göre; YouTube’da video yapımcıları, ‘CPM oranı’ ismiyle bilinen bir yöntem ile çalışan Google AdSense üzerinden para kazanıyor. CPM beya ‘1.000 video görüntülenmesinin başına maliyet’, üreticiden üreticiye farklı olabiliyor ve hiçbir üretici devamlı aynı oranda CPM oranına sahip olamıyor.

Birçok video üreticisi mümkün olduğu kadar en fazla parayı kazanabilmek adına farklı reklam yerleştirme stratejilerine sahip oluyorlar. Örnek olarak reklam verenler, bilgi veren işletme bağlantısına sahip videolara, vlog stili videolardan daha çok para veriyorlar. Miktar bununla birlikte sezona göre de değişim gösteriyor. Örneğin senenin başlarında düşük CPM miktarları, yılın sonunda da yüksek miktarlar ile yer değiştirebilir. Küfür veya telifli şarkı barındıran videolar YouTube tarafından işaretlenebilir ve paradan da edilebilir. Bu durumda da üretici çok zor para kazanabilir veya hiç para kazanamaz.

YouTube’un en büyük yıldızlarından biri olma özelliğini taşıyan David Dobrik, haftalık bazda videoları ortalama olarak 10 milyon defa izlense de AdSense’ten aylık sadece 2.000 dolar civarı kazandığını dile getirmişti.

Işıl Tuğçe

1992 yılında Kayseri'de doğdum. Cerrahpaşa tıp fakültesi mezunuyum, araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım. Youtube ile ilgileniyorum. Youtube videolarını analiz etmekten hoşlanıyorum. isiltugce@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın