İnternette RTÜK Depremi! Youtube RTÜK Tarafından Denetlenecek mi?

İnternette RTÜK Denetimi

Yasa mecliste kabul edilerek yasalaştı ve ayrıntıları da belli olmaya başladı. YouTube gibi sosyal medya paylaşım platformları bu yasanın dışında kaldı. Bazı yayın programlarının (Netflix gibi) ülkemizde izleyici ile buluşabilmesi için artık RTÜK’ten lisans alması şarttır. Yeni çıkan kanun tasarısında yer alan düzenlemeler şu şekildedir;

 

RTÜK Denetimi

RTÜK’ten geçici yayın hakkı ya da yayın lisansı olan kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile internette yayınlarına devam edebilecekler. Ancak yalnızca internet üzerinden sunmak isteyenler üst kuruldan yayın lisansı ile bu yayınları internet üstünden iletmek isteyenler de üst kuruldan yayın iletim yetkisi alması gerekecek.

Sosyal Medya

YouTube gibi sosyal medya platformları bu maddeler kapsamına dahi edilmeyecek.

 

Diplomatik Pasaport

Eski milletvekilleri ve bakanlara görevleri başında iken verilen diplomatik pasaportlar, bu görevlerinin bitmesine rağmen geçerli olacak.

 

AİHM Başvuruları

Kaldırılmış olan Askeri Yüksek İdare Mahkemeleri’nin ‘’tarafsız ve bağımsız olmadığı’’ iddiası ile AİHM yaptığı başvuruları yok olanlar, düzenlemenin kanunlaşması ile 3 ay içinde Ankara İdare Mahkemeleri’nden yeniden yargılanma talep edebilecekler.

 

İnternete Sansür Tepkisi

Bazı muhalefet partileri yapılan bu internet düzenlemesini ‘’sansür’’ olarak tanımladı. Bu durumdan duydukları üzüntü ve endişeyi dile getiren partiler, iktidarı ağır bir dille eleştirdi. Özgür internet platformunda başarılı olan gazete ve televizyoncuları susturmak için yapıldığını iddia ettiler. İktidarın bu alanı çok fazla gördüğünü ve engellemeye çalıştığını da belirttiler.

 

 

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın