Ruhi Çenet Maliyeye Şikâyet Edildi

Son zamanlarda Youtuberların Youtube üzerinden ne kadar para kazandıkları insanlar tarafından merak edilir bir hal almıştı. Ruhi Çenet ise bu meraklı insanların merakını giderebilmek için kendi kanalını açtığı tarihten bu zamana kadar olan kazancını yaptığı bir video ile paylaştı.

Ruhi Çenet’in yaptığı bu video pek çok Youtuber için de bir ilham kaynağı oldu ve onlar da Youtube’dan ne kadar para kazandıklarını açıkladıkları birer video çektiler. Ancak bu konuda en büyük kabak Ruhi Çenet’in başına patlamış oldu. Özellikle saatlerce çalışıp çok az paralar kazanan insanlar Ruhi Çenet’e kazandığı paralar yüzünden ateş püskürmeye başladılar. Hatta bazıları hızlarını alamayarak videonun yorumlar kısmına kendisini maliyeye şikâyet ettiğini yazanlar dahi oldu.

Bu noktada ise insanlar ikiye ayrıldılar. Ruhi Çenet’in gerçekten bu iş için emek harcadığını ve bilgi ve birikimi ile bu videoları çektiğini savunanlar da çıktı. Ancak bununla birlikte hiçbir emek harcamadan bu videoları çekip bir de üzerine vergi vermemesini hazmedemeyen insanlar da oldu. Bu iki grup yorumlar kısmında oldukça hararetli tartışmaya girdiler ancak bu tartışmalardan kazanan yine Ruhi Çenet oldu ve bu videosu kendisinin en çok izlenen videoları arasındaki yerini aldı.

Devlet ise Youtube başta olmak üzere internet üzerinden kazanç sağlayanlarla ilgili olarak vergi düzenlemesi yaptığını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Ancak bu verginin nasıl ve ne şekilde alınacağı şu anda hala belli değil.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın