Soğukkanlı Bir Youtube Videosu

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da bir yolcu uçağının uçuş sırasında motorundan kopan bir parça cama isabet etmiş ve camın kırılmasına yol açmıştı. Kırılan camın kenarında oturan yolcu uçaktan dışarı fırlayacakken diğer yolcular tarafından tutulmuş ancak bu durum yolcunun hayatını kaybetmesine engel olamamıştı.

Bugün ise Youtube’a bu kaza ile ilgili bir ses kaydı düştü. Kayıtlarda uçağın pilotlarının yaşanan bu olay karşısında ne kadar soğukkanlı bir şekilde görevlerini yaptıkları açıkça ortaya çıkıyor. Uçağın bir camı kırılmış ve motorlardan bir tanesi çalışmaz duruma geldikten sonra uçak acil iniş için hava kontrolörüyle bağlantıya geçiyor.

Kontrolör ile kadın pilot arasında geçen konuşmalarda kadın pilotun soğukkanlılığı dinleyenlerin de kanını donduruyor. Üstelik Youtube’da yayınlanan bu ses kaydı öyle kısa sayılabilecek bir ses kaydı da değil. Yaklaşık olarak sekiz dakika boyunca devam eden bu konuşmalar süresince kadın pilot bir an bile heyecana kapılmadan kendisine sorulan soruları cevaplıyor.

Bilindiği gibi uçaklar bir sebepten dolayı acil iniş yapmak istediklerinde uçağa ait yolcu ve yakıt miktarını doğru olarak bildirmek zorundalar. Bu bilgiler doğrultusunda da yerde alınan güvenlik önemlerinin planlaması yapılmakta. Aynı zamanda iniş sonrası için de pilota yerde nasıl bir hazırlık yapıldığı konusunda da bilgi veriliyor. Bu kadar stresli bir ortamda soğukkanlı bir şekilde bu konuşmaların yapılabilmesi insana gerçekten enteresan geliyor. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın