Tık’ı Çok Vergisi Yok

Tık’ı Çok Vergisi Yok

 

İnternet kullanan kişilerin çoğalması ile sosyal medya fenomenlerinin izlenme oranı da arttı. Takipçi sayıları milyonları geçen fenomenlerin, aylık ortalama geliri 10.000 TL olsa da vergi ödemiyorlar. Bazen eğlenceli bazen de bilgilendirici videolar ile milyonlarca takipçi sayısına ulaştılar. Fenomenler,  yaptıkları videolar ile gelir elde ediyorlar ve şahıs hesapları üstünden para transferi yaparak, vergi kaçırdıkları iddia ediliyor. Markaların reklamlarını da yaparak kazandıkları para bir asgari ücretli çalışanın 10 senede kazanamadığı paralar kazanıyorlar.

Fenomenler gelirlerini yükseltmeleri sonucunda bu alanda markalarını bile çıkardılar. Ayrıca fenomenlerin satın alma konusunda e- ticaret pazarlamasına çok fazla katkı sağladıkları da belirtiliyor.

 

Makyaj İlk Sırada

Yapılan araştırmalara göre güzellik ve makyaj alanında ve moda alanında takipçilerin çok olduğu yönünde. Bunları seyahat, yaşam, yemek takip ediyor ve en çok takip edildikleri yerler arasında Twitter, Facebook, İnstagram ve YouTube geliyor.

 

1,5 Milyar Dolarlık Pasta

Sosyal medya fenomenlerinin, sevdiği markaları bir araya toplayan Pazar yeri CreatorDen tarafından bir rapor hazırlandı. Buna göre dünya genelinde 1,5 milyar dolara kadar büyüme gösterdi. Ülkemizde bu pazar 30 milyon TL olarak biliniyor.

Fenomenlerin kendi markalarını oluşturmalarının dışında, sinema filmlerine kadar çeşitli projelerde yer alıyorlar. Bazen yaptıkları videolar ile eleştiri yağmuruna tutulsalar da sevenleri bir hayli fazla. 44. Altın Kelebek Ödül Töreni’nde ilk defa Enes Batur’a, ‘En İyi YouTuber’ ödülü layık görüldü. Ancak bir videosunda çocuklara kötü örnek olduğu gerekçesiyle ödül, geri alınmıştır.

 

 

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın