Youtube 13 Yaşında

Youtube’a ilk eklenen videonun üzerinden tam 13 yıl geçti. 23 Nisan 2005 tarihinde eklenen bu video oldukça düşük çözünürlükte olmasına rağmen zamanı için idare eder bir kalitede. Videoyu çekip Youtube’a ekleyen kişi ise elbette Youtube’un kurucularından bir tanesi olan Jawed Karim.

Jawed Karim’in eklediği bu videonun adı Me At The Zoo yani Hayvanat Bahçesindeki Ben. Videoda Karim’in bir hayvanat bahçesinde fillerin bulunduğu yerinde önünde durduğu ve filler hakkında 18 saniye boyunca bir şeyler anlattığı görülüyor. 23 Nisan 2005 tarihiden Youtube’a ekleyen bu video o zamandan bu zamana tam 48 milyon kere izlenmiş. Şüphesiz ki bu video şimdi eklenseydi bu kadar izlenme oranına ulaşması oldukça zor olacaktır.

2005 yılında kurulun Youtube’un yola çıkarken ki amacı insanların Youtube’a video koymalarını sağlayarak yeni arkadaşlar edinmelerini sağlamaktı. Ancak hemen hemen aynı zamanlarda kurulan Facebook bu anlamda çok daha pratik ve hızlı çalışan bir web sayfası olduğu için insanların ilgisini bir anda kendi üzerine çekmeyi başardı. Youtube ise bir süre daha aynı amaca hizmet ederek insanların kendi videolarını eklemelerini bekledi. Bu yolda az da olsa başarılı oldu ama Facebook’un zaman içerisindeki hızlı gelişimi karşısında çok daha fazla şansı olamadı.

2016 yılında Google tarafından satın alınan Youtube’un yola çıkarken koyduğu amaç ise bu sayede tamamen değişmiş oldu. Youtube günümüzde insanların kendi videolarını ekleyerek ciddi paralar kazandığı bir mecra oldu.

Youtube’a eklenen ilk videoyu buradan ileyebilirsiniz.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın