Youtube Çocuklara Ait Verileri mi Topluyor?

Facebook’un karıştığı veri hırsızlığı olayından sonra insanların bu konu üzerindeki dikkatleri ortaya yeni yeni veri hırsızlığı şüphelerini çıkarıyor. Bu şüphelerden bir tanesi de insanların Youtube’un, Youtube Kids üzerinden çocuklar hakkında bilgi topladıkları yönünde.

Bilindiği gibi Youtube Kids daha çok 13 yaşından büyük çocukların kendi yaşlarına uygun videoları izleyebilmeleri için açılmış bir video paylaşım sitesi. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan tüketici hakları savunucusu 23 sivil toplum örgütü ortak bir karar alarak Federal Ticaret Komisyonu’na 59 sayfalık bir yazı gönderdiler. Bu yazıda Google’ın 13 yaş ve üzeri çocukların kişisel bilgilerinin toplandığı ve bu bilgilerin reklam oluşturmak için kullanıldığı ifade edildi. Bu sebepten dolayı çocuk haklarının ihlal edildiği belirtildi.

Bu şikâyetin asıl önemli maddesi Youtube’un yasaları ihlal etmesiydi. Bilindiği gibi Youtube, Youtube Kids’in 13 yaşından büyük çocuklar için uygun olduğunu belirtmesine rağmen yayınlanan videoların 13 yaşın altındaki çocuklar tarafından da kolaylıkla izlenebildiği söylenmekte. Bununla birlikte Youtube Kids’e bağlanan cihazların tüm cihaz bilgileri, konum bilgileri ve telefon numaralarının dahi toplanarak farklı internet siteleri üzerinden bu çocukların takibe alındığını iddia edildi. Amerikan yasaları gereği bu Google’ın çocuklardan bu bilgileri toplarken çocukların ebeveynlerinden gerekli izinleri alması gerekiyor.

Youtube Kids yakın zamanda da ebeveynlerin hedefi olmuştu. Ebeveynler Youtube Kids’in çocuklar için yeterince optimize edilmediğinden şikâyet etmişlerdi. Bu konuyla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın