YouTube Fenomeni Orkun Işıtmak ile Kısa Bir Söyleşi

YouTube Fenomeni Orkun Işıtmak ile Kısa Bir Söyleşi

 

İlk defa 2006 senesinde sihirbazlık numaraları ile başladı. Daha sonra oyun videoları ile devam etti, 2011 yılında 300 abonesi bulunuyordu. Ailesinin tam anlayamadığını sadece videolar çekip, insanlardan tarafından kendisinin takip edilen biri olarak gördüklerini anlatıyor. Bu arada Bahçeşehir Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okuyan Orkun’un, babası tarih öğretmeni annesi de halkla ilişkiler uzmanıdır.

 

YouTuber’lar Ne Zaman Para Kazanmaya Başlar?

Aslında bir YouTuber kanalını açar açmaz hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak geçimini sağlayacak paralar kazanabilmek için milyonlar tarafından videoların izlenilmesi gerekir. Çünkü videolarınız ne kadar çok izlenir ise, o kadar çok para kazanmaktasınız. 11 yıldır bu işi yapıyorum ama 3 yıldır para kazanmaya başladım.

Orkun’un Hedef Kitlesi Kimler?

Genel olarak 18 yaştan 44 yaşa kadar herkes takip ediyor ama yaşı küçük olan kitlelerin etkileşimi daha fazladır. Genelde 2 ay kadar öncesinde içeriklerimiz hazırlıyoruz ama güncel olayları da takip ediyoruz. Ya da kendi trendimizi başlatıp yapıyoruz. Bunları sponsor ile yapanlarda var. 7 kişilik bir ekip ile çalışıyoruz.

 

YouTuber Olarak Yurtdışına Açılmayı Düşünüyor musun?

Keşke saha önceleri İngilizce ile başlamış olsaydım belki şansım vardı. Ayrıca yurtdışında gelirde bizim ülkemize göre çok fazla ve reklam veren sayısı da çoktur. Yurtdışında YouTuber’lar arası video atışmaları var. Yalnızca eğlence için yapılan bir şey. Tüm YouTube videolarının izlenme sayısı 800 milyon civarındadır.

 

 

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın