Youtube Fenomenleri Vergi Ödeyecek

Vergi cenneti olan ülkemizde çok para kazandıkları düşünen insanların ne kadar vergi verdikleri tartışılmaya başlanır. Bu konuda son zamanlarda hedef olan isimler ise Youtuberlar oldu. Yüksek paralar kazandıkları düşünülen Youtuberların kazandıkları paralar vergi ödemeleri konusunda da devleti harekete geçirdi. Yakın bir zamanda Youtube üzerinden para kazanan herkes vergi ödemeye başlayacak.

Aslında Youtuberlar bu konuda kuşunu kendi ayaklarına sıktılar. Yakın zamanda Youtuberlar arasında “Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanıyorum?” şeklinde bolca video çekildi. Bu videolarda ne kadar kazandıklarını açıklayan Youtuberlar insanların tepkilerini de çekmeye başladılar. Çünkü gelir düzeyi oldukça düşük olan ülkemizde ağır işlerde çalışan bu kadar çok insan varken tabir yerindeyse oturdukları yerden bu kadar çok para kazanan insanların olması biraz tepki çekti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “İster gerçek ortamda ister sanal ortamda ticaret yapın, şu an olan yasalara göre vergi vermek zorundasınız. Kişi ister internet üzerinde reklam alsın ister tweet atsın, isterse video çekerek gelir ede etsin. Bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve bu kişi vergisini ödemek zorundadır” şeklinde konuştu.

Youtuberlar çektikleri videoların başlarına bu tarz bir iş açacaklarını bildikleri için ne kadar kazandıklarını anlattıkları videoları çektikten bir süre sonra hemen vergi vermelerinin saçmalık olduğuna dair videolar da çektiler. Bu konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde nasıl gelişmeler olacağını göreceğiz.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın