Youtube Irkçı İçerikler Paylaşmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz günler Youtube yayın politikası ile ilgili kurallarda bir dizi düzenlemeye gitmiş ve sakıncalı içerik kapsamını da bu düzenleme çerçevesinde geliştirmişti. Öncelikli olarak sakıncalı video içeriklerinden ziyade video sırasında ve videolardan önce gösterilen reklamlar üzerinde yoğunlaşan Youtube, aradan geçen zaman zarfında çok da bir iyileşme kaydedememiş gözüküyor.

Geçtiğimiz günlerde videolarda yayınlanan reklamlarda porno içerikler gösterildiği anlaşılan Youtube bu konuyla ilgili kısa bir açıklama yapmış ve sakıncalı reklamların temizlendiğini açıklamıştı. Ancak çalışmanın tam anlamıyla istenilen düzeyde olmadığı hala yayınlanan ırkçı ve pedofili içerikli reklamlardan anlaşılmakta.

Çıkan reklamlarda ilk bakışta anlaşılmasa da ciddi anlamda bir siyah beyaz ayrımı propagandası yapıldığı görülüyor. Bu reklamların bir algoritma ile mi denetlendiği yoksa gerçekten canlı insanlar tarafından kontrol edildikten sonra mı yayına alındıkları ise bilinmiyor. Ancak bilinen şey Youtube’un 2017 yılının Kasım ayından beri üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü sakıncalı içeriğe sahip reklamların yayınlanmasının engellenmesi konusu şu anda kadar tam anlamıyla çalışmıyor.

Youtube üzerinde yayınlanan reklamların pek çoğunda görsel anlamda bir sakınca olmasa da reklamın içerisine gizlenmiş olan bir link sayesinde insanlar sakıncalı ya da yasal içeriğe sahip olmayan web sayfalarına yönlendiriliyorlar. Bu yüzden reklamları kontrol eden eğer bir algoritma ise bu reklamda sakıncalı bir içerik olduğunu anlayamıyor. Youtube’un bu konuda hakkında ilerleyen günlerde nasıl bir iyileştirme yapacağı da merak konusu.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın