Youtube Kids Değişiyor | YouTube Türkiye Bilgi,Haber ve Destek Platformu

Aramak İstediğinizi Yazın

Küresel YouTube Haberleri

Youtube Kids Değişiyor

Ersin Yıldırım 07 Nisan 2018

Youtube’un çocuklar için kullanıma sunduğu Youtube Kids uygulaması bir süre önce ebeveynler tarafından tepki toplamıştı. Bu tepkinin sebebi ise Youtube Kids uygulamasının çocuklar için yeterince optimize edilmediğiydi. Çoğu zaman gerçek Youtube uygulaması üzerindeki işleyiş mantığı Youtube Kids kullanan çocuklar için tehlikeli olabiliyor.

Youtube uygulamasında olduğu gibi Youtube Kids uygulamasına da insanlar içerikler yüklemekteler. Bu içerikler aynı Youtube’da olduğu gibi zaman zaman videolar izlendikten sonra öneriler şeklinde ekrana gelmekte. Bunun yanında bir de otomatik oynatma özelliği de aktif olduğunda çocuklar istenmeyen videolarla karşılaşabiliyorlar. Bu duruma dikkat çeken ailelere kulak veren Youtube, Youtube Kids ile ilgili bir dizi yeni düzenlemeye gidiyor.

Bundan böyle Youtube Kids sadece insanlar tarafından onaylanan içerikler barındıracak. Bu sayede de çocuklar tarafından görülmesi istenmeyen içeriklerin de önüne geçilmeye çalışılacak. Youtube’un mevcut algoritması milyonlarca çocuğun kullandığı uygulama için yetersiz kalıyor. Youtube kısa zamanda oldukça fazla eleştiri aldığı bu konuyu tekrar gözden geçirip iyileştirme yoluna gitti.

Ebeveynler bundan böyle çocuklarının sadece gerçek insanlar tarafından onaylanan ve çocuklarının izlemesinde herhangi bir sakınca olmayacak videoları seçerek, çocuklarının sadece bu videoları izlemesini sağlayabilecekler. Elbette sadece video bazında olmayacak. Ebeveynler tarafından zararsız görülen kanallar da seçilerek bu kanallara ait videolara daha çok öncelik verilmesi de sağlanabilecek. Uygulamanın kendi filtrelemesini yetersiz görenler için bu da kullanışlı bir özellik.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*