YouTube Kullanıcılarının Ana Sayfa Görünümü Kısa Süreli Değişti

Kullanıcı arayüzünü geliştirmek için sürekli olarak farklı denemeler yapan YouTube, en son Ağustos ayında videoların ufak resimlerini ana sayfada büyük bir hale getirerek test yapmıştı. Bugün ise pek çok kullanıcı Google’ın video servisinin her bir videoyu tek bir satır olarak gösterdiği farklı bir arayüzü ile karşılaştı.

YouTube ana sayfasında yer alan ve alışık olunan kategorilendirmeli ve sıralamalı görünüm, bugün yerini biraz daha farklı bir görünüme bıraktı. Giriş yapanlar ve yapmayan kullanıcılar videoların her birini tek bir satır olabilecek şekilde sıralı bir biçimde gördüler.

Kullanıcılar Tarafından Olumsuz Karşılandı

Videolara ait olan küçük resimler sol kısımda yer alırken satırın sağ kısmında ise video başlığı yükleyen kişi, görünüm sayısı, tarihi ve video açıklamasının da bir kısmı yer aldı. Videoların yer aldığı her satırın üzerinde o videonun “Önerilen” video olup olmadığını belirten yazı da bulunuyordu. Ancak “Trendler” kısmında da bu görünüm vardı.

Görülen şeylerin muhtemelen bir YouTube testi olduğu söyleniyor. Fakat yapılan testi çoğu kullanıcı beğenmedi. Ekranda sadece üç video gözüküyor olması ve pek çok defa videoları görebilmek için kaydırmak zorunda kalınması kullanıcılar tarafından olumsuz geri dönüşler alınmasına sebep oldu.

Yeni görünümün beğenilmemesinin ardında farklı sebepler de yer alıyor. Küçük resimler, insanların videoların içeriğini anlayabilmesini sağlıyordu. Ancak resmin yanındaki açıklamaların ve yükleyen tarih ile kişi bilgilerinin ön plana çıkartılması küçük resme odaklanmayı da zorlaştırıyor.

Oğuzhan Turan

1991 Kayseri'de doğdum. Tıp Fakültesini Gaziantep Üniversitesinde bitirdim. Erciyes Üniversitesinde göğüs cerrahisinde asistan hekim olarak çalışmaktayım. Video izlemekten, komik videoları toplayıp tekrar tekrar izlemekten, izletmekten zevk alıyorum. oguzhanturan@erciyes.edu.tr https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın