Youtube Müstehcen Reklamlar Gösteriyor

Youtube son zamanlarda öne çıkan ve en çok izlenen videolar üzerinde müstehcen içerikli reklamlar göstermeye başladı. Bu durumla karşılaşan kullanıcılar ise hemen şikayetlerini dile getirerek Youtube yetkililerinden konu ile ilgili bir girişimde bulunmalarını beklediler.

Youtube üzerinde bulunan bir algoritma ile reklam için büyük paralar harcayan kişi ya da kurumların reklamı bu paralarla alakalı olarak en çok izlenen videolar üzerinde gösteriliyor. Söz konusu reklamın ne reklamı olduğu da bu algoritma içerisinde değerlendirilmeyen bir özellik. Bu yüzden çoğu insan araba yarışı videoları izlerken gıda reklamlarıyla da karşılaşabiliyor. Ancak son zamanlarda yaşanan bir olay Youtube kullanıcılarının gerçekten tepkisine yol açtı.

Konuyla ilgili olarak Youtube kanadından da açıklama gecikmedi. Youtube’dan yapılan açıklamada normal şartlarda Youtube üzerinde yetişkin içeriklerin reklamını yapmak kesinlikle yasaktır denildi. Buna karşın dünya genelinde Youtube fenomeni olmuş Pewdiepie, Markiplier ve Dude Perfect gibi Youtuberların kanallarındaki videolar başlamadan yetişkin içerikli reklamlar gösterildiği binlerce üye tarafından görüldü.

Şikâyete sebep olan reklamda ise dans eden bir kız figürü bulunmakta. İlk bakışta her şeyin normal olarak göründüğü reklamda, videonun alt tarafından bir link bulunuyor. Bu linke tıklayanlar ise bir başka siteye yönlendiriliyorlar. İşte bu sitede de pornografik bir görüntü yer alıyor.

İlk bakışta suçsuz gibi görünen Youtube aslında reklamlarında yer alan linklerin kullanıcıları nereye götüreceğini kontrol etmeyi atlıyor. Bu konuda Youtube’dan yapılan diğer açıklama da ise Youtube’un bu konuda bir girişimde bulunması ise için kullanıcılar tarafından gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçilebileceği söylenmekte. Bir başka değişle kullanıcılar herhangi bir rahatsızlık duymadıkları sürece Youtube bu konuda herhangi bir adım atmıyor. Bu olayda da şikayetler doğrultusunda Youtube ilgili reklamı yayından kaldırdı.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın