Youtube Uykunuzu Ayarlıyor!

Sosyal mecrada herkes tarafından tercih edilen Youtube, en popüler video platformlarından biridir. Youtube’a IOS ve Android’te yeni bir özellik gelmiştir. Bu özelliğin önemli bir detayı ise kullanıcıları düzenli uyumaları için teşvik etmektedir.

Covid-19 süreci içerisinde insanların vakitlerinin çoğunu evde geçirdikleri için insanlar Youtube üzerinden video izlemeye başladı. Dünyanın en önemli ve popüler paylaşım sitelerinden biri olan Youtube adeta daha da popüler oldu. İçerisinde bulunduğumuz durum itibariyle öte yandan ”Bir video daha” mottosunu oluşturan Youtube’un içeriğinde artış oldu. Youtube Türkiye haberiyle yapılan insanlar daha fazla çeşitli şeyler izlemeye başladı ve farklı içeriklere yoğunlaştı.

Youtube Uykuya Gidiyor

Video izlenmelerinin artması ile birlikte insanların uyku problemlerini çözmesi için Youtube bir ilke imza attı. Buna göre artık ekran süresi yöntemi ile birlikte çalışacak olup dijital sağlığa yönelecektir. Kullanıcılara karşısında çıkacak olan bu süreç içerisinde onlara artık uykuya gitmeleri söylenecektir. Uyku saatinin geldiğini haber vermesi Youtube açısından bir ilktir.

İnsanların işlerinin büyük bir çoğunluğunu artık sosyal medyada geçirmesi birkaç sağlık problemlerini birlikte getirmiştir. Video izlerken telefon veya bilgisayar karşısında zaman geçirmek ve bunun sonucunda uyumamak bir sorun olmuştur. Uyku düzeninin bozulması ile birlikte düzensiz hayatın başlamasının bir göstergesi olarak bilinir. Bu yeni özelliğin getirdiği fayda sayesinde artık kullanıcılar uykularına daha çok dikkat etmiş olabilecektir. Uyku düzeninin bozulmaması için bir hatırlatıcının olması yerinde olacaktır.

 

Işıl Tuğçe

1992 yılında Kayseri'de doğdum. Cerrahpaşa tıp fakültesi mezunuyum, araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım. Youtube ile ilgileniyorum. Youtube videolarını analiz etmekten hoşlanıyorum. isiltugce@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın