Youtube Üzerindeki Çarpıcı Değişiklik: “çözünürlük”

Youtube uygulaması, dünya genelinde en çok ziyaretçi alan uygulamaların başında gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde uygulama üzerinden paylaşılan video içeriklerinin yüksek çözünürlük seçeneklerinde değişikliklere gidildi.

Youtube üzerinden paylaşılan videoların görüntü kalitesi SD, HD, Full HD, 4K özellikleri bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Kullanılan bilgisayarın bağlandığı internet hızına göre oynatılan video kalitesi değişmektedir. Daha önceden 720p kalitesinin HD varsayıldığı videolar artık yüksek kalitenin dışında yer almaktadır. Bu durumun Youtube Türkiye içeriklerini de etkileyebilecek olması aşikardır.

Görüntü Kalitesi İle İlgili Çeşitlilikler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatlarımızda kullandığımız üst düzey araçların zamanla sıradanlığa gitmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Dünyada 8K görüntü kalitesinin bulunuyor olması kalite algısını değiştirmeye yeter bir sebep halindedir.

Günümüzdeki teknoloji devlerinin kıyasıya rekabet ettiği bir konu da kullanıcıya sunulan ekran çözünürlüğünün türüdür. Şu an birçok telefon ve televizyon markalarının çıkardıkları ürünün ekran çözünürlüklerine bir hayli önem verdiklerini görüyoruz. Bu kadar gelişmenin yanında 720p’ nin yüksek kaliteli seçenek olarak sayılmaması pek de şaşırılacak bir durum olarak görülmemektedir.

Çözünürlük Değişikliklerinin Kullanıcıya Etkileri

Şu an 1080p’ nin dahi izleyici tatmin etmediği bir teknoloji çağındayız. Fakat elbette bu durumdan olumsuz olarak etkilenecek belli bir kitlenin olduğu da ihmal edilmeyecektir. Ülkemizde ve dünyada amatör içerik üreticilerin sayısının ciddi oranlarda artışı açık olarak görülmektedir. Görüntü kalitesindeki bu değişikler de en çok bu üreticileri zorlayacak gibi görünüyor.

Oğuzhan Turan

1991 Kayseri'de doğdum. Tıp Fakültesini Gaziantep Üniversitesinde bitirdim. Erciyes Üniversitesinde göğüs cerrahisinde asistan hekim olarak çalışmaktayım. Video izlemekten, komik videoları toplayıp tekrar tekrar izlemekten, izletmekten zevk alıyorum. oguzhanturan@erciyes.edu.tr https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın