YouTube ve Netflix İnternet Kısıtlamasına Gidiyor

Avrupa içinde corona virüsü salgını sebebiyle yüz milyonlarca insan adımını evinden dışarı atmamaya başladı. Evde zaman geçirmek adına video sitelerine daha fazla girildiği için de internet üzerinden veri akışı normal şeklin çok üstüne çıkmış oldu.
Netflix ve YouTube gibi platformlar internetin yükünü hafifletmek amacıyla veri akışına kısıtlama kararı aldı.

Bu olayın sonucunda ise Youtube‘da yer alan videoların görüntü kalitesi gelecek 30 gün içinde kötü hale gelecek. Videolar yüksek yoğunluklu çözünürlükte (HD) değil de standart çözünürlükte izlenebilme özelliğine sahip olacak. Netflix de aynı zaman içinde data transfer oranını yüzde 25 oranında düşürme kararı aldı.

Yüksek çözünürlük formatında daha çok piksel kullanıldığı için daha net bir görüntü elde ediliyordu. Fakat bunun için de daha çok verinin aktarılması gerekmektedir.
Bulunduğumuz zaman diliminde de YouTube, görüntü kalitesini düşürme kararı aldı. – Reuters


STANDART ÇÖZÜNÜRLÜK 3 MEGABİT
DW Türkçe’de yer alan habere göre, Netflix HD görüntü için saniye bazında 5 megabitlik bir internet hızı öneriyor, standart çözünürlük için ise mnerile merhaba internet hızı ise saniye bazında 3 megabit. Çok daha yüksek kaliteli bir görüntü veren Ultra-HD formatı içinse saniye bazında 25 megabitlik bir hıza ihtiyaç duyuluyor. 4K olarak da bilinen Ultra-HD görüntü ise Netflix’in yalnızca daha pahalı abonelik sözleşmelerinde izlenebilme özelliğine sahiptir.

Oğuzhan Turan

1991 Kayseri'de doğdum. Tıp Fakültesini Gaziantep Üniversitesinde bitirdim. Erciyes Üniversitesinde göğüs cerrahisinde asistan hekim olarak çalışmaktayım. Video izlemekten, komik videoları toplayıp tekrar tekrar izlemekten, izletmekten zevk alıyorum. oguzhanturan@erciyes.edu.tr https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın