Youtube’da Yayınlanan Sahte Habere Ceza

Her ülkenin kendine özgü yasaları mevcut. Bazı ülkeler tarafından hiç önemsenmeyecek kurar ihlalleri bazı ülkeler için hayati derecede önemli olabiliyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Malezya. Malezya’da henüz çok yeni çıkarılan bir yasa ile Sosyal Medya ve video sitelerinde yalan haber yapmak suç kabul edildi. Bu durumun üzerinden çok da uzun bir zaman geçmeden ilk suçu işleyen kişi de cezalandırıldı.

Malezyalı 46 yaşındaki Salah Salem Saleh Sulaiman adındaki kişi Youtube üzerinde izlediği bir video yanıt olması bakımından bir video çekerek Youtube’a yükledi. Bu videoda köktendinci Hamas örgütü üyesi olduğu iddia edilen Fadi ak-Batş’ın Nisan ayında öldürüldüğü haberi veriliyordu ve bu haber doğru değildi. İşte Saleh Sulaiman bu habere yanıt olarak bir video çekti ve bu videoda haberi doğrular nitelikte yorumla yaptı.

8 dakikalık bu Youtube videosu sonrasında Saleh Sulaiman’a 10 Bin ringgit yani 10 Bin TL civarında bir para cezası verildi. İlk bakışta cezanın bir para cezası olması çok da büyük bir ceza olmadığını göstermekte. Ancak Saleh Sulaiman’ın bu parayı ödeyemeyeceğini söylemesi işin boyutunu değiştiriyor. Parayı ödeyemediği için bu ceza hapis cezasına çevrildi.

Hukuk konusunda Malezya dünyanın en geride kalmış ülkelerinden bir tanesi. Ülkenin farklı yerlerinde farklı kurallar uygulanabilmekte. Düşünce özgürlüğü konusunda da oldukça gerilerde olan ülke bu tarz cezalarla gündeme gelmekte.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın