YouTube’dan Masaüstünde Çok Beğenilecek Yeni Özellik

YouTube’dan Masaüstünde Çok Beğenilecek Yeni Özellik

 

Google’ın da sahibi olduğu ve dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, masaüstü için yeni ve kullanışlı bir özellik için çalışmalarını tamamlamak üzeredir. Uzun zamandır mobilde bulunan bu özellik, hakikaten çok kullanışlıdır. YouTube’un Android ve İOS sürümlerinde Picture-in-Picture (PİP) özelliği zaten uzun zamandan beri kullanılıyor. Bu mod, resim içinde resim ya da fotoğraf içinde fotoğraf olarak geçiyor ve video penceresini küçülterek sayfanın istediği yere koyabilmesine olanak sağlıyor. Bu şekilde video izlerken ayrıca arkada gezinilebilir ve kullanım bakımından oldukça elverişli görünüyor.

Şimdilerde Google bunu masaüstü tarafında testlerini yapıyor. Az bir kitlede görülen özellik, mobil tarafla benzer bir şekilde çalışmakta. Ayrıca PİP modunun, Chrome ve Safari üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu sistem videoların küçük bir pencere de kontrol edilebilmesine olanak sağlıyor. 9to5Google’ın görsellerine oranla küçük pencerede olsa bile videoyu ileriye alabiliyor, durdurabiliyor veya kolay bir şekilde geçebiliyorsunuz. Modun ne zaman geleceği tam belli değil, yalnızca YouTube Red abonelerine özel olacağı tahmin ediliyor.

 

YouTube’un Yeni Özelliği Opera ’da Bulunuyor 

Opera, dünyanın en fazla kullanılan internet tarayıcılarından biridir. Ayrıca PİP modunu çok uzun zamandır her video penceresi için prezante ediyor. Dolayısıyla bu yeni özelliğin resmi olarak gelmesini beklemek istemeyenler için iyi bir çözüm de sunuyor. Herkes tarafından merakla beklenen bu özelliğin kısa zamanda çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın