Youtuberlar Paralı Üyeliğe Geçiyor

Youtube’un para politikalarına karşı çıkan ve geçtiğimiz Ekim aynında kullanım politikaları ile ilgili olarak yapılan düzenlemeyi adil bulmayan bir grup kimliği açıklanmayan Youtuber ortak bir kararla kanallarına paralı üyelik getireceklerini açıkladılar. Adlarını açıklamamalarının sebebi ise bunun her geçen gün büyüyen bir hareket olması ve yakında pek çok Youtuber’ın bu yolu seçecek olması. Yani bunun bir çeşit bireysel hareketten ziyade toplu hareket olarak bilinmesinin istenmesi. Peki, Youtube böylesine bir sistem için uygun mu? İnsanlar Youtuberlara nasıl para ödeyecekler ve nasıl sadece üyelere açılmış videoları seyredebilecekler?

Aslında bu iş sanıldığı gibi üyeler ve üye olmayanlar gibi bir ayrımcılık yaratmıyor. Tam tersine Twitch’de olduğu gibi abonelerden bağış toplanması amaçlanıyor. Yani yine tüm videolar herkese açık olacak ancak yayınlanan videolar ilk önce üyelerin izlemesi için onlarla paylaşılacak ve hemen akabinde de tüm üyelerle paylaşılacak. Yani paralı üye olursanız tek kazancınız yeni eklenen videoları biraz daha önce seyretme imkânı bulacaksınız.

Elbette bu yeni uygulamanın Youtuberlar için ne kadar faydalı olacağını şu anda kestirmek zor.  Ancak Twitch üzerinden yayınlanan videolarda insanların bağışlar üzerinden oldukça yüksek paralar kazanmaları Youtuberların da ağızlarının suyunun akmasına sebep olmuş gibi görünüyor. Youtube’un da ilerleyen günlerde Twitch benzeri bir bağış sistemini aktif hale getireceği de konuşulanlar arasında. Eğer bu gerçekleşirse Youtuberların kendi geliştirdikleri üyelik sisteminin de pek önemi kalmayabilir.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın