YouTuber’lar Vergi Kıskacına Yakalandı

YouTuber’lar Vergi Kıskacına Yakalandı

 

YouTuber’lar, kişisel kanalları ile milyonlarca kişi tarafından takip edilmekte ve vergi ödemeden haksız kazanç elde etmeleri nedeniyle tepki topladılar. Bir gazetede yer alan habere göre; asgari ücretle çalışan bir işçi, kazandığı paranın vergisini öderken YouTuber’lar ödemeden her geçen gün sosyal medya üzerinden büyük paralar kazanıyorlar. Komik ve eğlenceli videoları ile pahalı arabalarla, lüks evlerde zengin bir hayat sürüyorlar ve internet üzerinden diledikleri videoları yayılıyorlar.

Bazen gençlere kötü örnek oluşturan küfürlü videoları da paylaşan fenomenler, YouTube ile anlaşarak şahsi hesaplarından vergi ödemeden kazanç sağlıyorlar.

 

Belge Olmadan Aktarılıyor

YouTuber’lar paylaştıkları bir videodan milyonlarca lira para kazanıyor. Özellikle YouTube üzerinden kazanılan paralar için, şahıs hesapları kullanılıp para aktarımı yaparak vergi kaçırdıkları konuşuluyor. Ayrıca bu kaçağın her sene milyarlarca lirayı bulduğu da belirtiliyor.

Viral, YouTube ve reklam gelirlerinin bulunduğu sektörde, paranın büyük bir kısmı şahıslar üzerinden belgesiz aktarılınca, milyonlarca lira devletin kasasından tükeniyor.

 

YouTuber’ların Kazançları

Kerimcan Durmaz: 350.000 TL

Danla Bilic: 250.000 TL

Berkcan Güven: 75.000 TL

Enes Batur: 300.000 TL

Duygu Özaslan: 60.000 TL

Orkun Işıtmak: 200.000 TL

Kafalar: 200.000TL

Halil Söyletmez: 100.000 TL

Merve Özkaynak: 200.000 TL

Sebile Ölmez: 75.000 TL

 

Bundan sonra nasıl bir yol izlenecek kesin olmasa da şimdiden YouTuber’lar vergi ödeyecek mi? sorusu herkes tarafından çok merak ediliyor.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın