YouTube’un Çocuklara Hatası Büyük Tepki Topladı

YouTube’un Çocuklara Hatası Büyük Tepki Topladı

 

YouTube, Kids uygulamasını çiçek gibi temiz tutabilmek için yoğun çaba harcıyor. Fakat istenmeden de olsa bir takım zararlı hatalar çatlak verebiliyor. Business Insider’in yaptığı araştırmaya göre, Kids uygulamasında birkaç anahtar kelimeler aratıldığı zaman komplo teorisi videoları tavsiye edildiğinin farkına vardı. Mesela UFO yazın ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan videolara göre, dünya insan kılığında sürüngen hayvanlar tarafından idare ediliyor gibi lanse ediliyor. Daha sonra Business Insider’in yapmış olduğu uyarı üzerine, YouTube yaptığı yanlışı kabul etti. Daha sonra adı geçen bu videolara engel getirdi.

Sosyal medya platformu, özellikle ‘’Kids’’ uygulamasının tertemiz kalması gerektiğinin bilincine vardı. Ancak insanlar tarafından eğitilip, yönetilmekte olan otomatik sistemlerin az da olsa bazen zararsız görünen videoları atlayabildiğini belirtti. Firma daha sonra yanlış bilgilerin yayılmasına ve yalan haberlerin çıkmasına engel olmak için Wikipedia ile anlaştığını açıkladı. Ayrıca tartışmalı bazı konularda delil olmadan iddialarda bulunan videoların hemen altında, Wikipedia’dan ilgili alıntılar yer alacağını söyledi.

Fakat böyle bir önlem çocuklar için ne kadar yeterli olur orası tartışmaya açık olabilir. Çocukların saf ve temiz akılları böyle yalan ve aldatıcı bilgiler ile doldurulmamalıdır. Özellikle bu videolar kesinlikle Kids uygulamasında bulunmamalı ve artık YouTube da bunun farkına vardı. Yine de her geçen sürede binlerce video yüklenen bu platformun, otomatik sistemlere güvenmesi tek çare gibi duruyor.

 

 

 

 

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın