11 Kasım’daki Merkür Geçişi YouTube’da Canlı Yayınlanacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, güneş sisteminin en küçük gezegeni olan Merkür, 11 Kasım Pazartesi günü güneş ile dünyanın arasından geçiş yapacak. Antalya’da yer alan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi etkinlikle bu gök olayını halkla buluşturacağını da duyurdu.

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde saat 15:40’tan itibaren güneş ufka inecek ve doğal sebeplerden dolayı görülemez duruma gelecek. Bu esnada TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi uzmanları, katılımcıları da bilgilendirmeye devam edecekler.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank söz konusu olan etkinlikle ilgili resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Gözlerimiz pazartesi günü itibariyle Merkür’de olacak. Hızlı gezegen olan Merkür güneş ile dünyanın arasından geçiş yapacak. Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinden bu gökyüzü olayı takip edilebilir olacak.

101 Milyon Kilometre Uzaklıkta

Güneşe en yakın gezegen olan Merkür son olarak 9 Mayıs 2016 yılında benzer bir geçiş yapmıştı. Ortalama bir yüzyılda 13 kere güneşin önünden geçen Merkür 11 Kasım Pazartesi günü dünyaya 101 milyon kilometre uzaklıkta olacak.

Merkür geçişi Kuzey ve Güney Amerika, Antarktika, Batı Afrika ve Atlantik Okyanusu bölgelerinden tamamen gözükecek. Türkiye’de ise öğleden sonraki saatler başlayarak gün batımına kadar gözlemlenebilecek.

Güneş tutulması için özel gözlükler kullanılsa bile çıplak gözle bu durum takip edilemeyecek. Geçiş esnasında Merkür bozuk madeni bir paranın 500 metre uzaklıktan göründüğü kadar ufak gözükecek.

Oğuzhan Turan

1991 Kayseri'de doğdum. Tıp Fakültesini Gaziantep Üniversitesinde bitirdim. Erciyes Üniversitesinde göğüs cerrahisinde asistan hekim olarak çalışmaktayım. Video izlemekten, komik videoları toplayıp tekrar tekrar izlemekten, izletmekten zevk alıyorum. oguzhanturan@erciyes.edu.tr https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın