AKINCI Belgeseli Yayında

Savunma sanayii projelerinde ülkemiz adına kritik bir sürecin daha aşılmasını sağlayan en önemli projelerden biri olan Bayraktar AKINCI TİHA, Baykar grubu tarafından geliştirilmesi sağlandı. Geliştirme kısmında “AKINCI” ismi verilen belgesel ile ilk defa gerçek manada karşımıza çıkacak. Belgeselin tanıtımını yapan iki fragmanı ile Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladı.

15 Aylık Süreçte Tamamlandı
Bayraktar AKINCI TİHA’nın kritik dönemde üretim aşamaları ve geliştirme çalışmalarına ait bilgilerin anlatıldığı bu belgesel, Ramazan Bayramı’nın ilk gününe denk gelen akşamda saat 20.23’te Baykar’a ait olan ‘Baykar Tecnologies’ isimli YouTube kanalı üzerinden ilk defa yayına alınacak. Yönetmenlik koltuğunda oturan Altuğ Gültan ve Burak Aksoy’un yapmış olduğu belgesel için İstanbul’da yer alan Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri ile Bayraktar AKINCI TİHA’nın test faaliyetlerine ait çalışmaların yürütüldüğü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda aylar boyunca devam eden çekimler yapılmıştı. Şubat 2019 içerisinde çalışmalarına başlanan belgesel projesi tahmini olarak 15 ay içerisine tamamlandı.

Belgesel, Bayraktar AKINCI’nın ilk kez uçuşunu gerçekleştirmiş olduğu 6 Aralık 2019 tarihine dek olan zorlu ve yoğun çalışmanın yaşandığı son altı aylık dönemi konu olarak alıyor. Belgesel içerisinde Baykar Teknik Müdürü Bayraktar ve mühendislik birimlerinin yöneticileri yapılan çalışmaların hakkında detaylı bilgileri anlatıyor. Belgesel ile beraber ülkemizde ilk defa yüksek teknoloji ile donatılan bir hava aracının geliştirilme aşamaları izleyicilerin karşısında olacak.

Oğuzhan Turan

1991 Kayseri'de doğdum. Tıp Fakültesini Gaziantep Üniversitesinde bitirdim. Erciyes Üniversitesinde göğüs cerrahisinde asistan hekim olarak çalışmaktayım. Video izlemekten, komik videoları toplayıp tekrar tekrar izlemekten, izletmekten zevk alıyorum. oguzhanturan@erciyes.edu.tr https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın