Bir YouTuber Fortnite’da Yanlışlıkla 26 Bin Dolar Kazandı

Bir YouTuber, isim benzerliği sebebiyle ortaya çıkan bir hatadan dolayı Fortnite’ın İçerik Üreticileri Destekleme Programı’ndan 1 saat içerisinde tam 26 bin dolar kazandı. Epic Games, İçerik Üreticileri Destekleme Programı kapsamında sosyal kanallardaki içerik üreticilerine özel bir kod sağlıyor. Bütün Fortnite oyuncuları bu kod sayesinde oyun mağazasında kozmetik ya da diğer öğelerde satın alım yaptıkları zaman belirli bir yüzdede destek alıyorlar.

Program kapsamında ortaya çıkan bir yanlış anlaşılma ise bir YouTuber’ın 1 saatlik bir süre içerisinde 26.000$ kazanmasına sebep oldu. Fortnite Chapter’nun şanslı içerik yaratıcısı ise Sway oldu. Gerçek şu ki, içerik üreticisinin kod ismi FaZe Clan’ın bir parçası olan Sway’e çok benziyor. YouTuber Sway’in ismi FaZe Clan’ın yıldızına benzediği için bağışlar hatalı bir şekilde gitti. Yanlış anlaşılma YouTuber Sway’in kodunu ünlü FaZe Clan üyesinden önce almasından kaynaklandı.

İçerik üreticisi Fortnite yıldızı Sway, FaZe’e katıldığından beri kod programından daha da yüksek tutarlar kazanmaya başladığını da söyledi. Basit bir isim benzerliği, YouTuber olan kişinin başka birisinin adı üzerinden gelir elde etmesine yol açtı. Epic Games’in İçerik Üreticileri Destekleme Programı, Epic Games mağazasından alışveriş yapan oyuncuların içerik üreticisinin kodunu kullanarak bağış yapmalarına imkan sağlıyordu. Epic Games, kod ile birlikte harcanan 10.000 V-Papel için üreticilere 5 dolar sunuyor.

İsim benzerliğinden dolayı ortaya çıkan bu durumdan sonra ne gibi yasal işlemler yapılacağı bilinmiyor. Taraflardan ikisinden de henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ayrıca Epic Games’de bu durum ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı.

Işıl Tuğçe

1992 yılında Kayseri'de doğdum. Cerrahpaşa tıp fakültesi mezunuyum, araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım. Youtube ile ilgileniyorum. Youtube videolarını analiz etmekten hoşlanıyorum. isiltugce@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın