Influencer Pazarı Her Yıl %20 Büyüyor

Dijital dünyanın önde gelen influencer’larını bir araya getiren INFLOW’un kurucu ortağı Afşın Avcı, influencer pazarının her yıl %20 ve üzerinde büyüdüğünü ve bu pazarın büyüklüğünün ortalama olarak 6 ile 7 milyar dolar arasında olduğunu belirtti. AA muhabirlerine yaptığı açıklamada son yılların en fazla konuşulan konularından olan “sosyal medyada etki ve güce sahip olan kişi” anlamına gelen influencer’lar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Influencer’ları ve pazarı bir araya getirebilecek bir platform olarak kurulan INFLOW ile ilgili de açıklamalar yapan Avcı, “Bizim influencer’lar arasında görünmeyen bir network kurma gibi bir fikrimiz var. Influencer’lar sözleşmeli olarak çalışanlarımız değiller. Buradaki hedefimiz, influencer pazarlama dünyasında influencer’ların kendi profesyonelliklerini doğru şekilde devam ettirebilmelerini sağlamak.” dedi.

Türk Turizmine de Katkıları Var

Influencer’ların olumlu ve olumsuz yönde etkileri olduğunu söyleyen Avcı, küresel anlamda güçlerini kullanabilen influencer’ların oldukça güçlü olabildiklerini de söyledi. Pakistan’da ve Somali’de okul inşa eden influencer’ları örnek gösteren Avcı, genç yaştaki influencer’ların ağırlıkta olduğunu ancak orta yaş ve üzeri influencer’ların da popüler olabildiklerini vurguladı.

Türkiye’deki influencer’ları İstanbul dışında da Kapadokya, Antalya, Trabzon, Ankara ve Rize gibi farklı şehirlere götürdüklerini söyleyen Avcı, bu kişilerin turizme de katkı sağladıklarını söyledi. INFLOW’un şu an küresel anlamda Türkiye’yi doğal olarak tanıtan işler çıkarttığını belirten Avcı, influencer’ların davet edildikleri yerlerden attıkları fotoğrafların bile büyük bir etki yarattığını belirtti.

Işıl Tuğçe

1992 yılında Kayseri'de doğdum. Cerrahpaşa tıp fakültesi mezunuyum, araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım. Youtube ile ilgileniyorum. Youtube videolarını analiz etmekten hoşlanıyorum. isiltugce@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın