Saturday Night Live

1980’li yılların ortalarından itibaren Amerikan televizyonlarında yayınlanmaya başlayan Saturday Night Live aradan geçen yıllarda komedi dünyasına pek çok komedyen kazandıran bir program. Aralarında Jim Carey, Will Farrell ve Jimi Fellon gibi pek çok komedyen Saturday Night Live programı sayesinde üne kavuştular.

Uzun bir süre telif hakları yüzünden Youtube üzerinden yayınlanmayan programlar son birkaç yıldır açılan Youtube kanalı sayesinde Youtube üzerinden de izleyicilerle buluşmaya başladı. Programın en çok ilgi çeken bölümü ise ülkemizde bir dönem Riziko adıyla yayınlanan orijinal adı Jeopardy olan yarışma. Ancak bu yarışma alışılagelmiş bir yarışma programından oldukça farklı. Programın konsepti gereği düzenlenen bu yarışmada ünlülerin taklitleri yarışmakta. Ancak bu taklitleri yapanlar da Tom Hanks, Alec Baldwin, Jimi Fellon gibi diğer ünlüler. Durum böyle olunca ortaya çok eğlenceli bir yarışma çıkmakta.

Elbette hepsi bu kadar değil. Eğer bu yarışmacıların bir de aptal ve hiçbir soruyu bilemeyen yarışmacılar olduğunu düşündüğünüzde ortaya çıkan şeyler çok daha komik oluyor. Yarışmada bir bakıma ünlülerle dalga geçiliyor ve onları birer aptalmış gibi canlandırıyorlar. 10-15 yıl önce işportada bu programların cdlerini bulmak mümkündü. Ancak artık tüm SNL programlarını Youtube üzerinden izlemek mümkün. Tabi ki bu programları anlamak için biraz yabancı dilinizin olması gerekiyor. Zira bu videolarda herhangi bir altyazı da bulunmuyor. Saturday Night Live Youtube sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın