Twitch mi Youtube mu?

Video paylaşım siteleri son 5-6 yıla damgasını vurdular. Ancak bu siteler arasında iki tanesi diğerleri arasından daha spesifik yönleriyle sıyrılmayı başardılar. Bunlardan ilki elbette video sahibine en yüksek geliri sağlayan Youtube diğeri ise özellikle oyun severlerin canlı yayın yaptıkları Twitch.

Twitch’in dünya üzerinde 100 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu durum Youtube’a göre oldukça az. Ancak Twitch Youtube’un yeni para kazanma politikası yüzünden biraz daha üye kazandı. Bir başka değişle Youtube daha kaliteli bir içerik oluşturma çabasına girerek kurşunu biraz da kendi ayağına sıktı. Elbette bunun meyvesini hemen almak zor. Birkaç yıl içerisinde Youtube üzerindeki videoların kalitesinin artıp artmadığını sıkı Youtube kullanıcıları fark edeceklerdir.

Bununla birlikte Twitch’in Youtube’da olmayan bir özelliği var. Twitch üzerinden yapılan canlı yayınları izleyenler anlık olarak bağış yapabiliyorlar. Bu da herhangi bir reklam üzerinden para kazanmayı beklememeniz anlamına geliyor. Eğer yeterli takipçiyi yakalar ve bu takipçilerin bir bölümünü canlı yayınınıza çekebilirseniz anlık olarak para kazanabilirsiniz.

Youtube kanadından gelen haberler ise Youtube’un da yakın zamanda bu şekilde bir anlık bağış sistemine geçeceği yönünde. Bu sayede insanlar bir taraftan videonuzu izlerken diğer taraftan da bağış yapabilecekler. Ancak bu durumun insanlar tarafından nasıl karşılanacağı da merak konusu. Bilindiği gibi son zamanlarda uygulamalardan fikirler çalmak ve bu fikirleri kendi uygulamalarında kullanmak moda oldu.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın