Uçak Kazalarına Meraklı mısınız?

Dünya havacılık tarihi birbirinden ilginç ve acıklı kazalarla dolu. Bu kazalar yakın bir zamana kadar kimsenin ilgisini çekmiyordu. Çünkü Youtube üzerinde sadece karakutu kayıtları vardı ve bu kayıtların tamamı da zaten İngilizceydi. İnsanlar anlamadıkları şeyleri dinlemekten sıkılıyorlardı.

Uçak kazaları ne zaman görüntülerle desteklenmeye başlandı işte o zaman insanların da ilgisini çekmeye başladı. Bunu ilk yapan da Discovery Channel oldu. Uçak kazalarının konu edildiği programlarda yapılan bilgisayar destekli animasyonlar bir anda izleyici ekran başına kilitlemeyi başardı. Bu belgeseller sayesinde insanlar geçmişte yaşanmış uçak kazalarına da farklı bir açıdan bakma fırsatı yakaladılar.

Bu programları örnek alan bazı Youtube kanalları da kendi imkanları dahilinde geçmişte yaşanmış kazaları yeniden canlandırarak yayınlamaya başladılar. Bu kazaların yeniden canlandırılması için de elbette grafiklerin kullanılabileceği bir ortama ihtiyaç vardı. Kazaların yeniden canlandırılması için en uygun ortam da şüphesiz Microsoft Flight Simulator oyunuydu. Bu oyun sayesinde yaşanmış uçak kazalarındaki şartlar birebir olarak yaratılarak sinematik bir şekilde bu kazalar tekrar canlandırıldı.

İşte bu kazaları konu edinen kanallardan bir tanesi de X Pilot adını taşıyan kanal. Kanala hemen hemen her gün bir içerik eklenmekte. Şu anda kanalın toplam üye sayısı ise 22925 üye. Son derece sürükleyici bir film tarzında çekilen videoları izlerken kendinizi de bu uçakların içinde hayal edebiliyorsunuz. X Pilot kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın