Ünlü YouTube PewDiePie Çin’de Yasaklandı

Ünlü YouTuber PewDiePie, bugün kanalında yayınladığı bir video ile Çin’de yasaklandığını doğruladı. PewDiePie’ın Hong Kong demokrasi yanlısı protesto eylemlerine destek verdiği ve Çin Komünist Partisi lideri Xi Jinping ile alay etmesinin sonucu olarak kanalın yasaklandığı söyleniyor.

PewDiePie, bu yasak sonucunda pek fazla üzgün de gözükmüyor. 15 dakikalık “PewDiePie Çin’de Yasaklandı” başlıklı videosunun bir dakikasını bile bu konuyu konuşmak için harcamıyor. Videonun devamında normal reaksiyonlar gösteren ünlü YouTuber Çince şarkılar dinleyerek videosuna devam ediyor.

Ünlü YouTuber’a koyulan yasağın ne kadar geniş ve kapsamlı olduğu ise şimdilik tam olarak bilinmiyor. Kendisi ile ilgili haberler sadece yasak geldiğiyle alakalı. Sosyal medya platformlarda gündem olan bu durumdan dolayı PewDiePie’ın Çin’i ziyaret etmesinin yasak olup olmadığı da tam olarak netlik kazanmış değil.

Yasaklanma Sebebi Tam Olarak Belli Değil

Çin’de yasaklanmasının sebebi olarak gösterilen video 16 Ekim tarihli Hong Kong Joker Ends Fortnite (MEME REVIEW) başlığını taşıyor. Bu videoda Blizzardın Hearthstone oyuncusu Blitzchung’un yasaklanmasına ilişkin durumu Hong Kong yanlısı yayınındaki açıklamasında yayınlıyor. South Park’ın Hong Kong’u eleştiren son bölümü hakkında da konuşan PewDiePie son olarak Çin devlet başkanı Xi’nin Winnie the Pooh ile karşılaştırılması ile ilgili de şakalar yapıyor.

YouTube video başlıklarında her zaman abartıya kaçmak çoğu kişinin denediği bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Çin’in değerlerine aykırı eleştirileri cezalandırması ise nadir görülen bir olay olarak karşımıza çıkmıyor. PewDiePie’ın eleştirisi de bu cezalar arasındaki yerini alıyor.

Işıl Tuğçe

1992 yılında Kayseri'de doğdum. Cerrahpaşa tıp fakültesi mezunuyum, araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım. Youtube ile ilgileniyorum. Youtube videolarını analiz etmekten hoşlanıyorum. isiltugce@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın