Xiaomi Lansmanı YouTube’dan Kaldırıldı!

YouTube platformu hayatımızın önemli bir parçası haline gelmeye başladı. Televizyon izleme alışkanlığını tamamen değiştiren YouTube içerisinde herkesin ilgi alanına göre farklı içeriklere ulaşabilmesi mümkün oluyor. Diğer yandan YouTube telif ve çocuk istismarı konularında da büyük çalışmalar sergiliyor. Ülkelerin değerlerine ve terör konusundaki propagandalara izin vermeyen YouTube’un telif hassasiyeti Xiaomi markasının başına çorap ördü.

Xiaomi, YouTube tarafından telif ihlali ile cezalandırılarak son yayınladığı Xiaomi Mi 9 Pro 5G lansmanının yayından kaldırılmasının şokunu yaşıyor. Xiaomi lansmanı sırasında akıllı telefonlar gösterilirken arada Huawei Mate 30 Pro’yu göstermesi ama görselin Huawei Mate 30 olmaması sorunun başlangıcı oldu. Techgarage isimli grafik şirketinin bir görseli olan bu görselin Xiaomi tarafından kullanılması yasaktı.

YouTube kurallarına göre telif ihlali olan bu durum Xiaomi’nin başına büyük bir dert açtı. Techgarage adlı firma YouTube’a başvuru yaparak Xiaomi’nin kendi görsellerini lansmanlarında kullandıklarını söyleyerek şikayetçi oldu. Bu şikayetin ardından Xiaomi’nin lansman videoları yayından kaldırıldı. Görsel kaldırıldıktan sonra lansman YouTube platformuna tekrar yüklenecek gibi gözüküyor. Ancak Techgarage firmasının bu şikayeti hangi sebeple yaptığı tam olarak bilinmiyor.

Büyük şirketlerde çalışan kişilerin ise bu konularda biraz daha dikkatli olması bekleniyor. Xiaomi’nin YouTube platformuna gerekli başvuruları yaptığını söylemesi fakat şimdilik herhangi bir geri dönüş alamadıklarını söylemesi de gündemde. Bir süre sonra durumun netlik kazanacağı ve YouTube ekibi tarafından gerekli incelemelerin yapıldığı da söyleniyor.

Işıl Tuğçe

1992 yılında Kayseri'de doğdum. Cerrahpaşa tıp fakültesi mezunuyum, araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım. Youtube ile ilgileniyorum. Youtube videolarını analiz etmekten hoşlanıyorum. isiltugce@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın