Youtube 360 Derece Teknolojisi

Youtube kurulduğu günden bu zamana kadar teknolojik yenilikler konusunda da kendisini geliştiren bir mecra oldu. Günümüzde Youtube üzerinden VR yani sanal gerçeklik videoları da izlemek mümkün olabiliyor. Ancak bu videoları izlemek için çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyulmakta.

Sanal gerçeklikten daha önce Youtube üzerinde desteklenen bir başka özellik ise 360 derece video izleme özelliği oldu. Bu özellik sayesinde video devam ederken videoyu izleyen kişi kameranın kontrolünü alarak kamerayı istediği yöne doğru çevirebilmekte. Durum böyle olunca da ortaya çok ilginç bir video çıkmakta.

Youtube 360 derece video teknolojisi pek çok alanda insanların faydalandıkları ve kullandıkları bir teknoloji oldu. Özellikle sahne sanatları ile ilgilenen insanlar çektikleri 360 derece videolar ile izleyicilerin sahne içinde istedikleri gibi kamerayı kontrol etmelerine olanak sağladılar. Bu sayede insanlar kendilerine sunulan görüntüleri izlemek yerine videonun içinde kendi izlemek istedikleri bölgeyi de izleme fırsatı yakaladılar.

Youtube 360 derece video teknolojisi günümüzde hala ilgi çeken bir teknoloji. Yakın zamanda Youtube üzerinden yayınlanan spor müsabakalarını da izlerken sadece topun olduğu bölgeyi değil, kamera kontrolünün bizim elimizde olmasından dolayı sahanın herhangi bir bölümünü izleyebilme fırsatı da yakalayacağız. Üstelik birden çok kamera ile yapılan yayınlarda çok daha fazla kamera ile çok daha özgür bir şekilde istediğimiz bölgeyi izleyebileceğiz.

Buraya tıklayarak Youtube 360 derece video özelliği kullanılarak çekilen bir videoyu izleyebilirsiniz.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın