YouTube Abone Sayılarını Tam Olarak Göstermeyecek

Instagram ve Facebook’tan sonra YouTube’da sayıları arka plana atacağını duyurdu. Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın başlattığı bu yeniliğe YouTube’un da katılacağı söyleniyor. Sosyal ağların nicelikten çok niteliğe önem verdiği dönemde YouTube’un izlenme ve beğenilere dokunmayacağı ancak abone sayılarının gösterilmesiyle ilgili bir yeniliğe gideceği duyuruldu. Örneğin, bir kanalın 5 milyon 545 bin abonesi var ise YouTube bu rakamı 5.5M şeklinde gösterecek.

YouTube bu yenilik ile ilgili bir açıklama da yaptı. “İçerik üreticilerinin abone sayısı konusundaki endişelerini hedef alıyoruz. Bütün üreticilerimiz sayılar konusunda daha az strese girerek yeni içerikler üretmeye başlayabilir.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Kullanıcılar Yenilikten Memnun

YouTube’daki abone sayılarının yuvarlanmasıyla ilgili olan bu değişiklik sadece 1000 abone ve üzerindeki abone sayısına sahip olan kanallar için geçerli olacak. Diğer kanallarda tam bir rakam verilecek. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu abone sayılarının tamamen gözükmemesini de talep ediyor ancak içerik üreticileri bu konuda negatif düşünüyor.

İçerik üreticilerinin abone sayıları o kanalın kalitesini gösteriyor gibi bir algı mevcut. Bu sebeple, YouTube platformunda içerik üreten kişilerin abone sayılarının gösterilmesini talep etmesi normal algılanıyor. Fakat bu yenilik abone sayılarını tamamen ortadan kaldırmayacağı için çoğu kişi bu yeniliğe olumlu yaklaşıyor. Ancak ilerleyen dönemlerde YouTube bu konuda yeni adımlar atabilir ve rakamlar ile ilgili farklı yenilikler ortaya çıkabilir.

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın