YouTube TikTok’a Rakip Olabilecek Mi?

ABD’nin Çin’e uygulamış olduğu ticaret ambargolarından etkilenen TikTok, ABD’de de yer alan bütün kamu görevlileri için yasaklı hale gelen uygulamalar arasında yer alıyor. Fakat bu duruma rağmen ABD’de de TikTok’un kullanım oranı oldukça fazla. Global bir kullanıcı kitlesine sahip olan TikTok gün geçtikçe daha çok büyüyor.

Google ise bu rakibinin önünü kesmek adına şimdilerde Shorts adında bir özellik ya da uygulama yapmak için çalışmalar yapıyor. Diğer yandan, kullanıcılar YouTube’un var olan müzik lisansından faydalanıp kendi “kısa” video kliplerini çekip yayınlanabilecek. Bu sayede rekabette yeni bir döneme geçilecek.

Bu yeni olan yeteneğin hem küçük bir uygulama hem de YouTube içerisinde farklı bir sekme şeklinde de hayata geçebileceği dile getiriliyor. Facebook ve Google, daha öncesinde Snapchat’in “eşsiz” bir özelliği olan Hikayelerini taklit edip Snapchat’in önüne engeller koymayı başarmışlardı. Şimdilerde de benzer bir durum ile karşı karşıyayız ve kullanıcı artış kitlesi durdurulamayan TikTok içinde aynı önlemlerin alınması gerektiği anlaşılıyor.

Peki bu noktada Çin, TikTok’un ABD’li firmalar karşısında küçük düşmesine izin verecek mi? Dünya ülkeleri Coronavirüsü ile savaşırken şu anda bu dans eden ergen kişilerin kavgasının gündemi meşgul etmeyeceğine kesin gözle bakılıyor. Fakat salgın krizinin bitmesinin ardından Çin’in sosyal medyada yer alan dev firmalarını korumak adına karşı ataklar yapması da kaçınılmaz olarak duruyor.

Oğuzhan Turan

1991 Kayseri'de doğdum. Tıp Fakültesini Gaziantep Üniversitesinde bitirdim. Erciyes Üniversitesinde göğüs cerrahisinde asistan hekim olarak çalışmaktayım. Video izlemekten, komik videoları toplayıp tekrar tekrar izlemekten, izletmekten zevk alıyorum. oguzhanturan@erciyes.edu.tr https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın