YouTube TikTok'a Rakip Olabilecek Mi? | YouTube Türkiye Bilgi,Haber ve Destek Platformu

Aramak İstediğinizi Yazın

YouTube Türkiye Haberleri

YouTube TikTok’a Rakip Olabilecek Mi?

Oğuzhan Turan 27 Mayıs 2020

ABD’nin Çin’e uygulamış olduğu ticaret ambargolarından etkilenen TikTok, ABD’de de yer alan bütün kamu görevlileri için yasaklı hale gelen uygulamalar arasında yer alıyor. Fakat bu duruma rağmen ABD’de de TikTok’un kullanım oranı oldukça fazla. Global bir kullanıcı kitlesine sahip olan TikTok gün geçtikçe daha çok büyüyor.

Google ise bu rakibinin önünü kesmek adına şimdilerde Shorts adında bir özellik ya da uygulama yapmak için çalışmalar yapıyor. Diğer yandan, kullanıcılar YouTube’un var olan müzik lisansından faydalanıp kendi “kısa” video kliplerini çekip yayınlanabilecek. Bu sayede rekabette yeni bir döneme geçilecek.

Bu yeni olan yeteneğin hem küçük bir uygulama hem de YouTube içerisinde farklı bir sekme şeklinde de hayata geçebileceği dile getiriliyor. Facebook ve Google, daha öncesinde Snapchat’in “eşsiz” bir özelliği olan Hikayelerini taklit edip Snapchat’in önüne engeller koymayı başarmışlardı. Şimdilerde de benzer bir durum ile karşı karşıyayız ve kullanıcı artış kitlesi durdurulamayan TikTok içinde aynı önlemlerin alınması gerektiği anlaşılıyor.

Peki bu noktada Çin, TikTok’un ABD’li firmalar karşısında küçük düşmesine izin verecek mi? Dünya ülkeleri Coronavirüsü ile savaşırken şu anda bu dans eden ergen kişilerin kavgasının gündemi meşgul etmeyeceğine kesin gözle bakılıyor. Fakat salgın krizinin bitmesinin ardından Çin’in sosyal medyada yer alan dev firmalarını korumak adına karşı ataklar yapması da kaçınılmaz olarak duruyor.

Etiketler

You Might also Like

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*