YouTube’a Alışveriş Reklamları Geliyor

Google, YouTube’un yeni alışveriş reklamlarını yayına alacağını bugün duyurdu. Yeni gelen reklam modeli sayesinde markalar ürünlerini ve hizmetlerini YouTube’un ana sayfasında ve arama sonuçlarında da tanıtabilecekler. Kullanıcılar bir markanın değerlendirilmesiyle ilgili arama yaptıklarında alışveriş reklamları sayfanın üst kısmındaki önerilen ürünler dizisi olarak görüntülenecek.

Alışveriş reklamlarını ilk veren firmanın Puma olması da dikkatlerden kaçmadı. Platformun zaman içerisinde reklam veren markaların ürünleriyle dolup taşacağı ise bu yenilik ile ilgili ilk akıllara gelen sorun olarak ortaya çıkıyor.

Reklamlar Ne Şekilde Görüntülenecek?

Google, reklamların kullanıcıların ilgi alanlarına göre gösterime sunulacağını söylüyor. Kullanıcıların marka ürünlerini görüntüleyebilmesi için YouTube arama motoruna direkt olarak marka isimlerini yazmasına da gerek kalmayacak. Örneğin, Puma markalı spor ayakkabı reklamlarının görünebilmesi için ilgili arama yapılması yeterli olacaktır.

YouTube alışveriş reklamlarının anahtar kelimeler üzerinden değil, markanın Merchant Center üzerinden sunulacağı da söyleniyor. YouTube’un yeni alışveriş reklamlarının yanı sıra platformda video reklamları da ön plana çıkacak. Bundan sonraki yeni dönemde YouTube video reklamlarında dükkan konumu, ilgili alan formları ve tamamlayıcı eylem çağrılarına da yer verilecek.

TrueView için ise site bağlantısı uzantılarının önümüzdeki aylarda yayınlanacağı söyleniyor. Kullanıcıların ürün katalogları ve dükkanın açık olduğu saatler gibi bilgilere ulaşılabilmesi için reklamlara karşılama sayfaları da eklenecek.

Işıl Tuğçe

1992 yılında Kayseri'de doğdum. Cerrahpaşa tıp fakültesi mezunuyum, araştırma görevlisi olarak Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım. Youtube ile ilgileniyorum. Youtube videolarını analiz etmekten hoşlanıyorum. isiltugce@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın