YouTuber Olmak Para Kazandırıyor mu?

YouTuber Olmak Para Kazandırıyor mu?

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre artık YouTuber olmak eskisi kadar iyi kazandırmıyor. Tüm alanlarda olduğu gibi burada da parayı başkaları kazanıyor. YouTube’dan senede ortalama 12.000 USD’den fazla para kazanan sadece %3,5’luk bir kesimdir.

Son dönemlerde en popüler mesleklerden biri de YouTuber olmak ve ürettiğiniz videolar ile para kazanmaya çalışmanızdır. Mathias Bartl’ın yaptığı araştırma sonucunda ortaya çok şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Bu sonuçlara göre yeni neslin %36’lık kesimi meslek olarak YouTuber olmayı istiyor. Bunu da kolay ve keyifli yoldan para kazanmak olarak görüyorlar. Ancak yapılan araştırmaların sonucuna göre YouTuberlar’ın yalnızca %96’sı senede 12.000 USD para kazanabiliyor. Ayda 1.000 USD’ye denk geldiğini düşünürsek, yaşamı devam ettirebilmek için pek de yeterli değil. Amerika’da bir fast food zincirinde çalışsanız bundan daha fazla para kazanacağınız kesin.

Ülkemize bu rakamları uyarlayacak olursak, Türk YouTuberlar’ın senede kazanacağı para 12.000 USD’nin üçte biri ya da dörtte biridir. Ülkemizde maalesef YouTuberların kazandığı ücretler çok düşük. Ayrıca Bartl’ın yaptığı bir diğer araştırmaya göre, artık YouTuber yıldızı olmak Hollywood yıldızı olmaktan daha zor oldu. Bunun nedeni de YouTube arık içerik üreticilerine eskisine oranla daha az ücret tavsiye ediyor. Böylece yeni başlayan ya da küçük YouTube kanallarının başarılı olabilmesi pek de mümkün görünmüyor.  Günümüzde artık çoğu kişiler YouTuber olma yolunda ilerliyor ama hepsinin başarılı olduğu söylenemez.

 

 

 

 

Ersin Yıldırım

1989 Malatyada doğdum. Gaziantep Üniversitesinde güzel sanatlar bölümünü bitirdim. Görsel sanatlara ilgi duyuyorum. Dans okulunda işletmeci olarak çalışmaktayım. YouTube videolarını yorumlamaya bayılıyorum. e.yildirim@youtubeturkiye.net https://www.youtubeturkiye.net/yazarlarimiz

Bir cevap yazın