Haber

YouTube Fenomeni Orkun Işıtmak ile Kısa Bir Söyleşi

YouTube Fenomeni Orkun Işıtmak ile Kısa Bir Söyleşi

 

İlk defa 2006 senesinde sihirbazlık numaraları ile başladı. Daha sonra oyun videoları ile devam etti, 2011 yılında 300 abonesi bulunuyordu. Ailesinin tam anlayamadığını sadece videolar çekip, insanlardan tarafından kendisinin takip edilen biri olarak gördüklerini anlatıyor. Bu arada Bahçeşehir Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okuyan Orkun’un, babası tarih öğretmeni annesi de halkla ilişkiler uzmanıdır.

 

YouTuber’lar Ne Zaman Para Kazanmaya Başlar?

Aslında bir YouTuber kanalını açar açmaz hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak geçimini sağlayacak paralar kazanabilmek için milyonlar tarafından videoların izlenilmesi gerekir. Çünkü videolarınız ne kadar çok izlenir ise, o kadar çok para kazanmaktasınız. 11 yıldır bu işi yapıyorum ama 3 yıldır para kazanmaya başladım.

Orkun’un Hedef Kitlesi Kimler?

Genel olarak 18 yaştan 44 yaşa kadar herkes takip ediyor ama yaşı küçük olan kitlelerin etkileşimi daha fazladır. Genelde 2 ay kadar öncesinde içeriklerimiz hazırlıyoruz ama güncel olayları da takip ediyoruz. Ya da kendi trendimizi başlatıp yapıyoruz. Bunları sponsor ile yapanlarda var. 7 kişilik bir ekip ile çalışıyoruz.

 

YouTuber Olarak Yurtdışına Açılmayı Düşünüyor musun?

Keşke saha önceleri İngilizce ile başlamış olsaydım belki şansım vardı. Ayrıca yurtdışında gelirde bizim ülkemize göre çok fazla ve reklam veren sayısı da çoktur. Yurtdışında YouTuber’lar arası video atışmaları var. Yalnızca eğlence için yapılan bir şey. Tüm YouTube videolarının izlenme sayısı 800 milyon civarındadır.

 

 

Yazar hakkında

Ersin Yıldırım

4 Yorumlar

  • Hello there, just became alert to your blog through Google,
    and found that it’s really informative. I am gonna watch
    out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
    A lot of people will be benefited from your writing.
    Cheers!

  • Agradezco vuestras experiencias porque me enseñan a entender lo que me sucede, no sentirme tan sola, tan mal, aprender. Pierdo el hilo, cuando hablo , cuando escucho, cuando cocino y atiendo un teléfono se quema todo. A veces no sé ni cómo iniciar ese hilo porque tan siquiera se como ponerme en marcha, que elegir hacer me enseñaron a preguntarme “qué quiero hacer” después “ como lo voy a hacer” y por último “ que necesito para hacerlo” eso me ayuda. Gracias Aurora, gracias a todos.

Yorum Yap